Krajská hospodářská komora Zlínského kraje aktualizovala karty 30 klíčových profesí Zlínského kraje, které jsou publikovány na portále Svět práce v moderních souvislostech. V kartách jsou nyní doplněny aktuální údaje za rok 2019 o hrubých mzdách či počtech osob v profesi, stejně jako údaje o volných pracovních místech, registrovaných na Úřadu práce ČR k 31.3.2020.

Zatímco u většiny z 30 klíčových profesí mzdy v roce 2019 oproti roku 2018 vzrostly, v několika profesích se mzdy „jen“ držely na stejné úrovni. Typickým příkladem je povolání účetní. Podobně stagnovaly mzdy také řidičům nákladních vozů.

Poptávka zaměstnavatelů po některých profesích se oproti minulému období zásadně změnila. Počty volných pracovních míst v prvním čtvrtletí roku 2020 ve srovnání se stejným obdobím v roce 2019 významně poklesly. Týká se to například povolání seřizovače a obsluhy obráběcích strojů (o 189 volných pracovních míst méně než loni) nebo řidiče nákladních vozů (o 150 volných pracovních míst méně než loni). Poptávka po gumařích je oproti loňsku také nižší (o 71 volných pracovních míst). Naopak vzrostl zájem o plastikáře (o 61 volných pracovních míst více než loni) nebo o truhláře (o 42 volných pracovních míst více než loni).

Aktuální informace k jednotlivým klíčovým profesím naleznete v kartách, které jsou dostupné na portále Datové platformy zaměstnanosti Zlínského kraje v sekci 30 klíčových profesí.