Lidé se obvykle několikrát za život rozhodují, kde chtějí žít. Chtějí mít zdravý, materiálně plnohodnotný život v kulturním, společensky příznivém a bezpečném prostředí, které je profesionálně spravované. Zajímavá data v tomto směru přináší projekt Obce v datech, který porovnává kvalitu života v 206 obcích České republiky a připravuje i data o hospodaření obcí a názorech obyvatelů. Autoři projektu tak chtějí přispět k lepšímu rozhodování lidí o tom, kde se usadit.

„Rádi bychom, aby obce kladly svým zastupitelům lepší otázky z hlediska správy věcí veřejných a více se podílely na rozvoji své obce. Jsme přesvědčeni, že analýza dat a detailní porovnání obcí může pomoci vedení obce lépe stanovit strategické priority,“ říkají na svých stránkách www.obcevdatech.cz autoři projektu.

Obce jsou porovnávány na základě indexů, které jsou založeny na přístupech OECD a OSN k porovnání kvality života. Ty jsou rozděleny do tří hlavních kategorií, tj. Zdraví a životní prostředí, Materiální zabezpečení a vzdělávání a Vztahy a služby. Hodnoty indexů se pohybují v rozmezí 0-10, přičemž obec, která se umístila na prvním místě, má hodnotu 10.  Podle váhy dílčích indexů všech kategorií je následně vypočten celkový index kvality života.

A jak si na tom stojí města ve Zlínském kraji? Srovnáváno bylo 13 obcí – Zlín, Otrokovice, Vizovice, Luhačovice, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Kroměříž, Holešov, Bystřice pod Hostýnem, Vsetín, Valašské Meziříčí, Valašské Klobouky a Rožnov pod Radhoštěm.

V kategorii Zdraví a životní prostředí, kde se hodnotí dostupnost zdravotní péče, zdravotní stav obyvatelstva a životní prostředí, se umístil nejlépe Rožnov pod Radhoštěm, který s indexem 7,2 obsadil i vysokou příčku v rámci celé ČR - 27. místo. Nejvyšší hodnotu indexu Materiální zabezpečení a vzdělání dosáhl ve Zlínském kraji Uherský Brod (5,6), což znamená 56. místo v ČR. Kategorie sleduje ukazatele zaměstnanosti, ekonomické úrovně a vzdělání. V oblastech jako dostupnost služeb, doprava, bezpečnost, aktivita a pohyb občanů, které jsou shrnuty v kategorii Vztahy a služby, dopadla v kraji nejlépe Kroměříž s indexem 3,9 a obsadila 53. místo v ČR.

Celkově se nejlépe v kraji umístily obce Luhačovice (107. místo v ČR) a Rožnov pod Radhoštěm (108. místo v ČR), obě s indexem kvality života v hodnotě 4,8. Předčily tak i krajské město.  Zlín se s celkovým indexem 4,6 dostal v hodnocení kvality života na 5. místo ve Zlínském kraji a celkově na 126. místo v ČR.

Zdroj: www.obcevdatech.cz